FERDİ CANER BAYRAM, 2018 Yılı Mezunumuz

17 May 2020

AGÜ’nün ilk olarak öğrenci almaya başladığı 2013 senesinde katıldım ve kendimi şanslı 120 öğrenciden birisi olarak görüyordum. Şanslı görmemin başlıca sebeplerinden birisi eğitim dilinin %100 İngilizce olmasıydı. Çağımızın ve küresel dünyamızın ortak dilini İngilizce olduğunu düşünürsek, iyi bir İngilizce eğitim alarak hazırlık okulunu bitirmek ve bölüm derslerinde de öğrendiğimiz ortak dili kullanarak iyi bir mühendis olarak mezun olabileceğimi düşündüm. İsabetli bir karar verdiğimi ise 5 yıllık lisans eğitimimin ardından anladım.

AGÜ’nün mezun olmadan önce benimle birlikte diğer tüm arkadaşlarıma sağlamış olduğu diğer bir fırsat yurtdışı olanakları olmuştur. Öğrenim gördüğüm 5 yıl içinde iki kez olmak üzere yurtdışında bulunma fırsatım oldu. Bunların ilki 2014 yılında deneyimlemiş olduğum 2 aylık Amerika süreciydi. Okulumuz hazırlık eğitimini başarı ile tamamlamış ve üniversite sınavında belirli bir derece ile gelen tüm öğrencileri 2 ay boyunca Amerika’nın farklı eyaletlerinde o dönem Amerika’nın en iyi dil okuluna (English Language School) göndermişti ve 9 aylık Türkiye’deki aldığım hazırlık eğitiminden sonra 2 aylık birebir yabancı dil ile etkileşim İngilizcemin hızlı bir şekilde gelişmesine oldukça fazla olanak sağladı ve AGÜ’de geçirdiğim ilk sene dolarken rahatlıkla yabancı kaynaklardan haber okuyabiliyor, yabancı arkadaşlarımla hiç zorlanmadan görüşmeler gerçekleştirebiliyordum.

2017 senesinde lisans dönemi üçüncü sınıfı bitirdikten hemen sonra yaz döneminde 2 ay boyunca Almanya’nın Hannover şehrinde staj yapma imkânı buldum. Bu yurtdışı staj imkanlarının sağlanmasında özellikle bölümümüzdeki hocalarımızın sahip oldukları bağlantılar oldukça etkili oldu. Üniversiteyi bitirmeden yabancı bir ülkede ve özellikle mühendis eğitiminin Dünya’da en iyi verilen ülkelerden birisinde çalışma tecrübemin olması ufkumun gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Yapmış olduğum akademik staj ileriye dönük doktora ve akademisyen olma hayallerimin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.  

Özetlersek, sınırların yavaş yavaş ortaya kalktığı globalleşen dünyamızda özellikle İngilizce olarak alınan eğitimin önemi oldukça artmıştır. Bunun yanı sıra temel olarak alınan lisans eğitiminin verimli olabilmesi için hem uygun kapasitede hem de verimli, genç ve dünya insanı akademisyenlerden almak oldukça önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda düşündüğümde AGÜ bu kriterlerin hepsini kendi dönemimde fazlasıyla karşılaşmıştır ve karşılamaya devam etmektedir. Sizde 5 yılın sonunda iyi bir eğitim alarak mezun ufkunuzu arttırmak istiyorsanız, AGÜ doğru tercihiniz….